ЕВРОПСКА ИНИЦИЈАТИВА ЗА СОЛИДАРНОСТ
Европска иницијатива за солидарност (European Solidarity Corps - ESC) је програм Европске уније која омогућава младима (18-30 година) да, у својим земљама или иностранству, волонтирају или раде на пројектима који су од користи заједницама и људима широм Европе. Програм такође има за циљ да пружи подршку организацијама које се баве суочавањем са друштвеним и природним изазовима. ESC корене има у активностима Европског волонтерског сервиса (EVS), који је под окриљем неколико генерација програма Европске уније намењених младима, закључно са програмом Еразмус+, са великим успехом реализован дуже од 20 година.
Тренутно, у ESC пуно учешће остварују све земље чланице Европске уније, као и Турска, Северна Македонија и Исланд. У појединим деловима програма (волонтирање) могу учествовати и тзв. ESC партнерске земље, углавном из суседства ЕУ, међу којима је и Србија. Европска иницијатива за солидарност је програм независан од програма Еразмус+, те статус програмске земље (пуноправне учеснице) који Република Србија има у Еразмус+ програму од 2019. године не подразумева аутоматски исти статус унутар програма ESC.
Тренутни статус Србије у Европској иницијативи за солидарност подразумева могућности да млади из Србије волонтирају у земљама пуноправним учесницама програма (земље ЕУ, Турска, С. Македонија, Исланд), као и да млади из земаља пуноправних учесница ESC могу волонтирати у Србији. Млади који желе да учествују у пројектима Европске иницијативе за солидарност треба да се региструју у јединствену базу ESC волонтера, том приликом прихватајући мисију и начела програма. Могу се регистровати млади са навршених 17 година, а само учешће у пројектима је омогућено младима од 18 до 30 година старости. Приступ бази имају акредитоване организације и институције које организују и спроводе ESC пројекте.
Када је реч о организацијама из Србије, оне могу да буду партнери на ESC пројектима у области волонтирања (али не и координатори тј. носиоци пројеката) и да шаљу младе на краткорочне и дугорочне пројекте/активности, као и да угосте младе из земаља пуноправних учесница програма на краткорочним и дугорочним волонтерским пројектима/активностима. Предуслов за то је да организације поседују ознаку квалитета (Quality Label), за коју се у сваком тренутку може поднети захтев, а која подразумева испуњавање програмом прописаних предуслова квалитета. Додатно, организацијама из Србије се вреднује постојећа акредитација за Европски волонтерски сервис из Еразмус+ програма, као еквивалент Quality Label.